WORKING TEST RESULTS 2019

Retriever Working Test, Big Pit Blaenavon - Saturday 3rd August 2019

The final test of our season was held today up at Big Pit in Blaenavon by kind permission of Mr Llewellyn.

A huge thank you to our Judges, Mark Bettinson, Johnny Morris, Haydn Wilmott and Tyrone Axford.

Appreciation to those who stepped in to support the Club with dummy throwing so that we could continue to run the day.

Thank you to the team behind the scenes and to those that supported with the running of the day to include Administration, stewarding, catering and organisation.

Thank you to our competitors for your continued support of the Club. We have had healthy numbers at all our working tests this year which has made it a pleasure for our working test secretary, Dave Thomas, to continue co-ordinating and hosting for you all.

We wish you all the best for the Trialling season and look forward to seeing as many of you as possible again soon.

The results from today's awards were:

NOVICE OPEN

1st
2nd
3rd
COM
COM
COM
COM

Arcklebear Caribou
Kynigos Midnight Magic
Afon River
Stykesboy Castle View Di
Artistryn Xanto
Stykesboy Taff the Tranch
Stykesboy Black Dance Holly
C Baker
P Edmunds
A Fisher
A Gething
C Baker
P Hobbs
P Clark
1st
2nd
3rd
4th

Stykesboy Shooting Star
The Windbreak Whisper of Arcklebear
Roxhard Aquene
Kaliture Rooster
P Clark
C Baker
D Cornforth
A Fisher

 

Congratulations and well done all.

David Thomas, on behalf of the committee at Usk Valley, we would like to thank you for all your hard work and efforts this season in sourcing grounds, judges and hosting excellent working tests. We look forward to next year.

 


Spaniel Working Test, Clytha Park, Abergavenny - Sunday 7th July 2019

SUNDAY 7TH JULY, we were lucky enough to experience great weather and good numbers as we held our final Spaniel Working Test of 2019 at Clytha Park, Abergavenny by kind permission of Mr Hanbury-Tennison.

Competitors were judged under the watchful eye of Alan Willis, Victoria Williams and Alex Hayes.

Thank you to all those that helped on the day including adminstration, stewards, catering and dummy throwers. Without you volunteering your valuable time our events would be difficult to run.

Thank you to our working test secretary Steve Erasmus, who has hosted 3 excellent tests this year.

We wish you all the best for the continuation of your working / trialing season and look forward to welcoming you all back next year.

Kind regards
Usk Valley Committee and Officers

 

Congratulations and well done to all our award winners, results were as follows;

PUPPY NOVICE
1st
2nd
3rd
4th
COM


Royal Engineers Lady
Cippyn Ernie
Mountain Heather Grace
Broomfield Jolie
Middletor Dynamic
David Wilkes
Steve Jones
Allen Harding
Martin Emms
Lloyd Williams

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
Crispico Full Moon
Lexis Locket
Steelhouse Breeze
High Class Maiden
Carreg Rosehip
Bobby Freddie Of Aberdare
Paul Roberts
Julian Morgan
Mark Gibson
Julian Morgan
Chris Rees
John Pearce

 

OPEN  
1st
2nd
3rd
4th
COM


Tynywaun Beatrix
Kenquartz Embellish of Ryobi
Shellspoon Cometh the Hour
Chrissy Brookrea
Dolbrenin Penelope
Nathan Quinn
Steve Adams
Stuart Lewis
Paul Roberts
Paul Lewis
     

 

 

Retriever Working Test, Clytha Park, Abergavenny - Saturday 22nd June 2019

The Welsh weather was on our side as we welcomed over 62 dogs to our Clytha Working Test 2019.  A great day was held by all as our Puppy, NDNH and Novice groups competed under the watchful eye of our judges, Miss Clare Baker, Mr Mike Jones, Mrs Julia Redpath and Mr Morton Redpath.  Our thanks and gratitude to Mr Jack Hanbury-Tennison for kind permission to use his beautiful grounds once again.  Thank you to the administration team, the dummy throwers, helpers and caterers.  Thank you to our Working Test Secretary, Mr David Thomas and to all our members who continue to support our events.

Congratulations to all our competitors and a very well done to our award winners;

PUPPY NOVICE DOG NOVICE HANDLER
1st
2nd
3rd


Tyddyynbrook Eres Seren
Roxhart Buttonwood
Roxhart Honey Locust
B Lewis
T O'Donnell
D Cornforth
1st
2nd
3rd
4th
Beaconbanks Milo of Cwmcarrog
Hilltonfarm Bullfinch
Hanans Golden Boy on the Hill
Olivestone Lemon Drizzle
I Marshalsay
L Saxton
S Lax
C Clift
NOVICE  
1st
2nd
3rd
4th
COM

Shipka Heron Ridge Sandwort
Theobroma Bourbon Espresso
Stykesboy Taff the Tranch
Nobsquinton Nettle
Kynigos Midnight Magic
L Carse
A Matthews
P Hobbs
C Raymond
P Edmunds
     

 

HPR Working Test, Charlton Park, Malmsbury - Sunday 9th June 2019

On Sunday 9th June 2019, Usk Valley Working Gundog Club held their annual HPR Working Test at Charlton Park , Malmesbury by kind permission of the Earl and Countess of Suffolk and Berkshire.  Our Judges for the day were as follows;

Puppy:            John Cottrell

Novice:            Francis Briley / Larry Wilks

Open:              Eddie Hales / Larry Wilks

Water:             Ian Jones

As always, the HPR provision at Usk Valley is always well supported and we welcomed 61 dogs to the grounds, with weather conditions being kind to us.  We welcomed a number of applicants who had travelled 2 – 3 hrs to enter these events, so our appreciation and thanks to those that made the trek.

The day ran like clockwork and our extended thanks go to Mel Crook, Ashley Nesbet, Paul Jones, Thomas Jones, Mac Mattravers and Richard Doran who threw dummies throughout the day and supported with setting up and closing down the event.  In addition, thank you to Vikki Kirby for cooking breakfast and dinner for the judges and helpers and kept the tent in order.  Thank you to Pauline Kirby for overseeing the organisation of the day and to Mandy Hicks for her support with the scores and certification.  Thank you to Skinners Dog Food for their sponsorship and all involved behind the scenes.

Thank you to Lord and Lady Suffolk who were present throughout the day and spoke with competitors.  Thank you for presenting the awards at the end of the day, a lovely way to compliment such a great event.

Congratulations and well done to all our competitors, the results on the day were:

PUPPY NOVICE
1st
2nd
3rd
4th

Maplehaze Lasanta @ Huwlindragon (GWP)
Cheynon Nandita Kishori (WEI)
Dislarhill Apache (GSP)
Northen Arrows Merry Maus Von Trubon (WEI)

Huw Kirby
Christine Sterritt
Michael Rogers
Suzi Burton

1st
2nd
3rd
4th
Maplehaze Lasanta @ Huwlindragon (GWP)
Tweed Mull (HWV)
Indijazz Nothing Compares (GSP)
Harrigoss Summer Sun (HWV)
Huw Kirby
John Bennett
Phillip Parker
Claire Jones

 

 

OPEN UNCLASSIFIED for FCI Breeds
1st
2nd
3rd
4th

Stairfood Sky (GSP)
Ismeya Saint Isaac (HV)
Northen Arrows Merry Maus Von Trubon (WEI)
Moonrunner Isla (GSP)
Stevey Pudney
Andrea Wyatt
Suzi Burton
Louise Holmes
1st

Nutella De Yannigean (EPA)


YOUNG HANDLER AWARD
Adam Reddish
Brenda Moss

 

 

A huge congratulations and well done to first place in puppy and novice, who’s dog is only 11 months old and to third place in the open who’s dog is just 12 months old.  This is a great achievement for both handler and dog, well done.

Thank you once again to all those who are involved in making this event the success that it is.  Our extended gratitude to Brenda Moss and Larry Wilkes who have volunteered hours of their time prior to the event to support setting the tests and ensuring that the day will run smoothly.

We look forward to welcoming you back to our event next year, Sunday 7th June at Charlton Park, Malmsbury by kind permission of Lord and Lady Suffolk.

Best wishes,

Simon Kirby

Usk Valley HPR Working Test Secretary


Spaniel Working Test, Great Trymynach Farm, Raglan - Sunday 28th April 2019

 

Thank you to Mr Mike Spencer for kindly permitting us to host our event on lovely grounds.  Entries were well received and a great day appears to have been had by all.  Thank you to our judges, Steve Adams, Alice Wise and Steve Erasmus.  Thank you to our administration team, catering, stewards, dummy throwers and all those who contribute to making our events a success.

The results on the day were:

 

NOVICE  OPEN
1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
Whitebeam Warbler
Bucklawren Krisp
Bobby Freddie of Aberdare
Stour Pipit of Ailspen
Gatekeeper Aurora
Gatekeeper Kestrel

Nathan Quinn
Richard Williams
John Pearce
David Drew
Paul Hulin
Paul Hulin

1st
2nd
3rd
4th
Chrissy Brook Rea
Tynywaun Beatrix
Steelhouse Crack of Thunder
Cippyn Crystal
Paul Roberts
Nathan Quinn
Mark Gibson
Steve Jones

Retriever Working Test, Garn Yr Erw, Blaenavon - Saturday 23rd March

 

                    

Thank you to Steve Williams and Torfaen County Borough Council for supporting Usk Valley WGC with the use of their grounds for our first working test of the year.  The weather held out for us and we welcomed over 60 entrants throughout the course of the day.  Thank you to our judges; Brian Gregory, Craig Perry, Julian Price and Tyrone Axford.  Thank you to our dummy throwers, helpers, stewards, caterers and administration team.  Thank you to Nigel Kirby of Nigel Kirby Photography who attended and captured the day through the art of the lense.  Photos will be available on his website later this evening and a link will be provided should you wish to purchase any photos.  Finally, thank you to our working test secretary, David Thomas.

Congratulations and well done to all our competitors....the results on the day were:

 PUPPY    NOVICE  
1st
2nd
3rd
4th
Gunnerside Rogans Ridge
Althea Arrow
Swiftlands Briar
Moveene Dewi
 N Downs
J Bushell
E Nunneley
H Willmott
1st
2nd
3rd
4th
COM
Buffskin Rebel Rebel to Canalhouse
Burrendale Swift
Roxhard Teddy
Cheweky Montarery Jack
Venvill Major
M Chapman
N Quinn
T Griffith
R Morris
N Waddington
 OPEN        
1st
2nd
3rd
4th
Fordbank Oaksey
Stykesboy Craig Ddu
Cynhinfa Neve
Kaliture Rooster
P Green
P Clark
J Morris
A Fisher
     

 

Spaniel Working Test, Usk Castle, Chase Woodland, Usk - Sunday 17th February

    

                        Puppy Winners                                                 Novice Winners                                     Open Winners                                    Open/Top Hunting

 

Our first spaniel test run under Steve Erasmus (Raz) as our 2019 working test secretary was a highly successful day and we would like to thank all those that continue to support the Club.  Thank you to Joe and Ellie of Moore Drive Sporting and the Humphrey's Family, who welcomed the Club with open arms are provided us with lovely grounds and facilities for our test. Thank you to our Judges, Alex Badger and Russ Woodward.  To our dummy throwers, helpers, stewards and caterers.  Thank you to Natalie for her administrative support.  Congratulations to all our award winners and well done to all the competitors who took part.  Our results are:

PUPPY

NOVICE

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

Jefferson's Girl
Gatekeeper Aurora
The Fiery One of Cudannsa
Rytex Risma
Palmawr Patience
Broomfield Jolie

Top Hunting Dog: Gatekeeper Aurora

David Jefferson
Paul Hulin
Louise Allen
Alison Spear
Kallum Williams
Martin Emms

Paul Hulin

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM

Kimwild Silver Ado
Sophie Cora
Dolbrenin Penelope
Bucklawren Krisp
Lucy's Dream
Eiriaw Alys Ruby
Lexi's Locket
High Class Maiden
Freddie of Aberdare Bobby

Top Hunting Dog: Kimwild Silver Ado

Paul Roberts
Berian Hughes
Paul Lewis
Richie Williams
Paul Lewis
John Pearce
Julian Morgan
Julian Morgan
John Pearce 

Paul Roberts

OPEN

     
1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM
Chrissy Brook Rea
Edgegrove Stitch of Cudannsa
Festival Bracken
Steelhouse Crack of Thunder
Cippyn Crystal
Carnival Willow
Meadowchase Gladys

Top Hunting Dog; Chrissy Brook Rea

Paul Roberts
Louise Allen
Phil Smith
Mark Gibson
Steve Jones
Phil Smith
Alan Willis

Paul Roberts

 

     

 

 

 

RESULTS OF WORKING TESTS 2018
To view photos from any of our events, please visit our Photo Gallery.

Spaniel Working Test, Big Pit, Blaenavon - Saturday 25th August 2018.

Thank you very much to our Judges: Mr Keith Carter, Mr Russ Woodward and Mr Paul Hulin.  Thank you to our landowner, Mr Alan Llewellyn, who has supported the club with our working tests for a number of consecutive years.

A huge thank you to our Working Test Secretary Ms Jane Stenner for organising the day and a very big thank you to everyone who helped throwing dummies and Stewarding, without you giving up your time we could not hold our events we very much appreciate your support.

Thank you to everyone who supported this event and the raffle that was held.  We are pleased to confirm that a healthy amount of money was made on the day and will be presented to Richard Preest's family to continue supporting them with his aftercare health care plan.  THANK YOU ALL AGAIN.

Congratulations to our Award Winners and thank you to the Competitors for entering and supporting the day.

PUPPY

NOVICE

1st

2nd

3rd

4th

COM

COM

White Beam Warbler (ESS)

High Class Maiden (ESS)

Eirian Alys Ruby (ESS)

Hazelhollow Mist (ESS)

Brockatno Gamefinder

Roxliam Fiona Moon (ESS)

Nathan Quinn

Julian Morgan

John Pearce

Ken Fanson

Rob Savage

Sam Moon

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM
COM
COM

Seamouth Shot (ESS)

Festival Bracken (ESS)

Tregerst Tramp (ESS)

Kimwild Silverado (ESS)

Cazakara Flawless Wispa (Cocker)

Cazakara Darling Zara (Cocker)

Dolbrenin Penelope (Cocker)

Fitzers Finch (ESS)

Freddie of Aberdare Bobbie (Cocker)

Lloyd Canham

Phil Smith

Gareth Jackson

Paul Roberts

J Robertson

J Robertson

Paul Lewis

Nicola Hoult

John Pearce

OPEN

 

1st

2nd

3rd

4th

COM

COM
COM
COM
COM

 

Cippyn Osprey (ESS)
Cippyn Crystal (ESS)
name tbc (ESS)
Carnival Willow (ESS)
Festival Bracken (ESS)
Shellspooncometh the House (ESS)
Skirrid Fawr Casper (ESS)
Tynywaun Cariad (ESS)
Gannowfell Truth Willout (ESS)

 

Steve Jones
Steve Jones
John Robertson
Phil Smith
Phil Smith
Stuart Lewis
John Pearce
Neil Brookman
Val Brookes


     

 

On behalf of Usk Valley Working Gundog Club I would like to take this opportunity to thank you all for your support through the 2018 test season, all the dummy throwers and helpers and a special mention for JANE STENNER who has continued her role as Spaniel Working Test Secretary for this season, providing excellent working tests and continued to build the spaniel reputation within the club.  For 2019, Jane will step down from her role as WTS, but will continue to support the event in other aspects.  We would like to welcome Steve Erasmus as the 2019 Acting WTS for Spaniels and I am sure if you don't know him all ready, you soon will.  We wish him every success going forward.

 


 

Retriever Working Test, Big Pit, Blaenavon - Saturday 4th August 2018.

Thank you very much to our Judges: Mr Brian Gregory, Mrs Annie Wales, Mr Julian Price and Mr Tyrone Axford.

Many thanks to our Working Test Secretary Mr David Thomas for organising the day and a very big thank you very much to everyone who helped throwing dummies and Stewarding, without you giving up your time we could not hold our events we very much appreciate your support.

Congratulations to our Award Winners and thank you to the Competitors for entering and supporting the day.

NOVICE DOG

OPEN

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

Ledumwood Turpin
Chewky Montarey Jack
Roxhart Red Rum
Roxhart Aquewe
Stauntonvale Whisky Mac
Beggardbush Ledbury

J.Read
R.Morris
T.O'Donnell
J.Cornforth
G.Herrmann
A.Smith

1st

2nd

3rd

4th

Kaliture Rooster

Stykesboy Craig Ddu

Jobeshill Blue Nile

Stykesboy Llagynidr

A.Fisher

P.Clark

D.Hurenkamp

H.Willmott

On behalf of Usk Valley Working Gundog Club I would like to take this opportunity to thank you all for your support through the 2018 test season, all the dummy throwers and helpers and a special mention for DAVID THOMAS who has taken on the role at Retriever Working Test Secretary and has done a fantastic job setting the tests out !! David promises next year will be even better .. Thank you all 🐶

 

Retriever Working Test, Clytha Park, Abergavenny - Saturday 23rd June 2018.

  

Judges: Mr Craig Perry, Mr Johnny Morris, Mr David Thomas and Mr Barney Williams.
Thank you very much to Mr Hanbury-Tennison for allowing us to hold our Working Test at Clytha Estate. Thank you very much to our Judges and many thanks to our Working Test Secretary Mr David Thomas for not only organising and running the day but stepped in to judge as well.
Last but not least thank you very much to all our Stewards, Helpers, Dummy Throwers and to Sonja for providing all the refreshments. Thank you all very much for giving up your time today without you our willing volunteers we could not hold our events thank you.
Many Congratulations to our Award Winners and thank you to the Competitors for entering and supporting the day.

NOVICE DOG NOVICE HANDLER PUPPY
1st
2nd
3rd
4th
COM
Laurell Hull Barly
Masyaf Miss Sandrine
Beaconbanks Gem of Cwmcarrog
Gopsallview Optima
Maderablanca Lecha
N Price
L Newnes
I Marshalsay
A Lewis
A Leake
1st
2nd
3rd
4th
COM
Brockweir Samphire of Spiralline
Brockweir Saker
Arcklebear Caribou
Stykesboy Black Dance Holly
Stykesboy Castleview Di
A Wales
D Wiggin
C Baker
P Clark
T Gething

NOVICE

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM
COM
Constanigree Shooting Star
Slipside Fagan of Donarge
Pinedale Sage
Stykesboy Black Dance Holly
Barronsbridge Peterhouse
Mekoro Storm Surge of Wickmoor
Tan-Y-Rhallt Heart and Soul
Venvill Major

 
 N Swan 
T Axford
C Peers
P Clark
E Davis
M Cox
V Oakley
N Waddington

 

 

HPR Working Test, Charlton Park,Malmsbury - Sunday 10th June 2018

Here are the results from our first HPR Working Test held at Charlton Park by very kind permission of the Earl and Countess of Suffolk and Berkshire , Usk Valley Working Gundog Club would also like to say a big thank you to the judges Lesley Trow, Linsey Whitley, Louise Holmes, Bill Pearson and Mick Phillips. Also we would like to thank all of our stewards, Dummy throwers and anyone else that helped out on the day, finally thank you to our Competitors who without them we would not be able to run our events. The Results are 

 PUPPY NOVICE
1st
2nd
3rd
4th
Lady Hawk dizzy miss Lizzy
Twegomull
Lilli Maja
Bryanscroft Hazel
Wendy Pearson
Simon Bennet
Rachael Hiscox
Roger Meadows
1st
2nd
3rd
4th


Trining Harleigh Trojan
Sigourney Maverick
Bareve Buffelssurg
Indijazz Beautiful


Austin Lindley
Deb Bowns
James Ayling
Phillip Parker

OPEN

1st
2nd
3rd
4th

Everswell Quince
Madrellath Escavatre
Ismeya Saint Issac
Lanolin Dorottya Schm

 
 Mark Firmin
Michelle Ansell
Andrea Wyatt
Hayley Beardshall

 

Spaniel Working Test, Clytha Park, Abergavenny Saturday 28th Apirl 2018

Thank you to Mr Hanbury-Tennison for his permission for Usk Valley Working Gundog Club to use his wonderful grounds to host the first of two spaniel working tests.  Thank you to our judges, Mr Nick Davies, Mr Richard Hestletine and Mr Haydn Morgan.  Thank you to all our stewards, dummy throwers and helpers on the day and finally thank you to our competitors, who without, we would not run our events.  The results are;

 PUPPY NOVICE
1st
2nd
3rd
Whitebeam Warbler
Dakotogun Gisele
Bobby Freddie of Aberdare
Nathan Quinn
Gwilym Harris
John Pearce
1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
Meadowchase Martha of Gatekeeper
Barrboyd Jack Spratt
Shelispooncometh the Hour
Lexi's Locket
Donna Chaidh Black Opal
Skirrid Fawr Casper
Steve Erasmus
B James
Stuart Lewis
Julian Morgan
John Robertson
John Pearce
 OPEN  
1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM
COM
Cinnyn Osprey
Bellouchi Barbaro
Ardyle Magic Star
Tynywayn Cariad
Skirrid Fawr Casper
Kirstzo Genie
Kirstzo Flavia
Timsgarry Alpine
 
 Steve Jones
Peter Moruzzi
Michael Lewis
Neil Brookman
John Pearce
Russ Woodward
Haydn Morgan
John Robertson
     

 

Retriever Working Test, Garn-Yr-Erw, Blaenavon - Saturday 24th March 2018

                                

     

Judges: Mr Brian Gregory, Mr Craig Perry, Mr Tyrone Axford and Mr Glyn Hillier.

Thank you very much to Torfaen Borough Council for allowing us to hold our working test and a huge thank you to our judges.  Many thanks to our working test secretary Mr David Thomas for organising the day, thank you to Debra and Jane and finally thank you very much to our helpers and dummy throwers without whom we could not hold our events.

Congratulations to our Award Winners and thank you to the Competitors for entering and supporting the day.

The results are:

 NOVICE OPEN
1st
2nd
3rd
4th
COM
Stykesboy Shooting Star
Roxhart Red Rum
Chewkey Montarey Jack
Afon River
Cynhinfa Ruth
Paul Clark
Trish Constantine
Roy Morris
Andy Fisher
Rory Phillips
1st
2nd
3rd
4th
COM
Stykesboy Craig Ddu
Stykesboy Llangynidr
Cynhinfa Neve
Fendawood Ecclestone at Delfryd
Kaliture Rooster
Paul Clark
Haydn Willmott
Johnny Morris
Alan Rees
Andy Fisher

 

 

Spaniel Selection Test, Gelligaer Common - Saturday 17th February 2018

Thank you to all those that attended the Spaniel Selection Test at Gelligaer Common today, by kind permission of Jamie Bettinson. Thank you to Mark Bettinson and Steve Erasmus for judging. Thank you to all those that helped with stewarding and dummy throwing.  An extended thanks to Mark and Jamie Bettinson for hosting the day for the Club.

Thank you to all the competitors who entered and continue to support the Club.  We are delighted that so many of you want to represent the Club and we look forward to seeing as many of you as possible in the future.

The results for the team who will represent Usk Valley Working Gundog Club at the Inter Club Challenge at Byrd's Retreat in April are; NOVICE: Rhys Carpenter and Nathan Quinn with Tina Nicholas in reserve and OPEN: Aled Jones and Jeff McAndrew with Jeffrey Ayres as reserve.  The team will be lead by Steve Erasmus.

CONGRATULATIONS and GOOD LUCK.

 

 

 

 

RESULTS OF WORKING TESTS 2017
To view photos from any of our events, please visit our Photo Gallery.

 

 

Retriever Working Test, Big Pit, Blaenavon - Saturday 12th August 2017

                                

                                         Bella Brown (NDNH), Elizabeth Davis (NOVICE), Haydn Willmott (PUPPY), Lisa Harris (OPEN)

Judges: Mr Mike Larkin, Mr Brian Gregory, Mr Craig Perry, Mr Julian Price, Mrs Debbie Polley and Mrs Laurie Pittaway

Thank you very much to the landowner for allowing us to hold our working test and a huge thank you to our judges.  Many thanks to our working test secretary Mr Johnny Morris for organising the day, thank you very much to our helpers and dummy throwers without whom we could not hold our events.

Congratulations to our Award Winners and thank you to the Competitors for entering and supporting the day.

The results are:

 PUPPY   NOVICE DOG NOVICE HANDLER  

1st
2nd
2nd
4th
COM
COM

 

 

Stykesboy Lighting
Roxhart Red Rum
Westmacott Jagger
Stykesboy Taff the Tranch
Kaliture Heros Flame
Roxhart Trinca of Frizelwood
Haydn Willmott
Trish Constantine
Mark Stevens
Paul Hobbs
David Godding
Simon Pullin
1st
2nd

Neville Briar Emmanual
Ffynongain Trigges
Bella Brown
John Williams
 NOVICE   OPEN  

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

 

 

Willowyck Harry
Roxhart Aquene
Jobeshill Blue Nile
Cheweky Moterey Jack
Consgrove at Sollershope
Lannakers Orchid
Elizabeth Davis
Deana Cornforth
Desiree Hurenkamp
Roy Morris
Veronica Harris
John Lysyj
1st
2nd
3rd
4th
COM
Gortons Blackthorn Lad of Hawksthorn
Kaliture Cathmor
Hickorywood Heart of Gold
Stykesboy of Llangynidr
Wyenor Golden Delicious
 Lisa Harris
David Godding
Annette Shearman
Haydn Willmott
Ian Waddington

Retriever Working Test, Clytha Park, Abergavenny - Saturday 10th June 2017

Thank you very much to the Judges, Mr Roger Tozer, Mr Dick Stanley, Mr Julian Price, Mr Nigel Probert and Mr Tyrone Axford.  Thank you to our Working Test Secretary, Mr Johnny Morris, Debra Bird for the administration and to everyone who helped on the day with dummy throwing, stewarding and providing ongoing refreshments - without your help we would not be able to hold events like this.

A big thank you to Mr Hanbury-Tennison for permitting us to use his grounds again, a favourite with the club and our members.  Thank you to Skinners for sponsoring the prizes.

Results on the day:

PUPPY    NOVICE DOG, NOVICE HANDLER  
1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
Roxhart Tinca of Frizelwood
Kaliture Red Pepper
Waterford Jaipur
Afon River
Kaliture Neros Flame
Moonflow Night
Simon Pullin
Lucy Mixture
Claire Raymond
A J Fisher
David Gooding
John Derrick
1st
2nd
3rd
Ffynongain Alf
Ffynongain Arthur
Snoop Dog Ballsbrake
Derrick King
Derrick King
Julian Morgan
 NOVICE      OPEN
1st
2nd
3rd
4th
Briabar Flaming Finale
Consgrove of Sollershope
Saunders Roe Princess
Manormynd Vision of Wickmoore
Trish Constantine
Veronica Harris
Merv Newnes
Miss M Cox
1st
2nd
3rd
4th
COM
Llangunwood Storm
Slipside Ebony
Kaliture Cathmor
Artistryn Usain
Morgies Missy
Barney Williams
Paul Green
David Gooding
Roger Colver
David Thomas

 

 

Retriever Working Test, Garn-Yr-Erw Lakes, Blaenavon - Saturday 25th March 2017

Puppy and Novice winners  Puppy Winners                  Novice Winners   Open Winners

What a great day we have had today at our first Retriever Working Test of the season.  A fantastic turnout from our competitors and thank you to all those that have shown their support to one and other and the club.

Thank you to Steve Williams of Torfaen County Borough Council for allowing us permission to use the grounds at Garn-Yr-Erw Lakes, to our working test secretary - Johnny Morris, our judges - Brian Gregory, Roger Colver, Tyrone Axford & Glyn Hillier.  To Deb and Abi on administration and refreshments, to Mo for stewarding and to all our helpers and dummy throwers who provided support throughout the day.

Four tests to include one over water resulted in the awards being given as follows:

 PUPPY        
1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

Stykesboy Shooting Star
Frynongain Buzzard
Stykesboy Taff the Tranch
Vamp Clover
Swift Lands Austin
Roxhart Trinca of Frizelwood

Paul Clark
Mike Jones
Paul Hobbs
Jane Middle
Ellena Nunneley
Simon Pullin
     
 NOVICE      OPEN
1st
2nd
3rd
4th
COM
Stauntonvale Buckwheat of Llangynidr
Trefoel Cerys
Fordbank Oaksey
Copperbirch Boss of Llangynidr
Howgillhay Fennel of Gillhays
Nigel Probert
Kevin Lewis
Paul Green
Nigel Probert
Debbie Polley
1st
2nd
3rd
4th
COM
Slipside Danzy Jones
Cynhinfa Jarman of Wauniago
Luisenga Highland Lad
Stykesboy Llangynidr
Slipside Ebony
Nigel Probert
Mike Jones
Paul Hobbs
Hayden Willmott
Paul Green

 

Spaniel Working Test, Clytha, Abergavenny - Saturday 4th March 2017

Thank you Neil Brookman for the photos.

  

                                          PUPPY & NOVICE WINNERS                                                                                      OPEN WINNERS

Thank you to Mr Jack Hanbury-Tennison for kindly permitting Usk Valley to host their Spaniel Working Test at Clytha, Abergavenny.  To our judges, Mr Jeff Ayres and Mr Kevin John.

Congratulations to all our award winners.  Thank you to Jane Stenner our working test secretary, our dummy throwers and all other helpers on the day.  Thank you to our competitors and members who continue to support our club, enabling us to host such great events.  If you have any feedback, please do not hesitate to contact us.

The results were:

 PUPPY        

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM

Barcudwen Molly
Barcudwen Mambo
Barcudwen Rocket
Skirrid Fawr Casper
Duberville Dash
Cippin Osprey
Lynchside Shikra
Aled Jones
Aled Jones
Aled Jones
John Pearce
Jonathan Stephens
Steve Jones
Rhys Carpenter
     
 NOVICE    OPEN  
1st
2nd
3rd
4th

Pendaran By Halia
Kentridecim Whispa Girl

Barr Boyd Jack Spratt

 

Sarah Gazey
Sue Bailey

B James
1st
2nd
3rd
COM
COM
COM
Cleopatra's Smile
Kirstzo Paperwork Writer
Gatekeeper Joy
Kentelv Knight of Tynybryn
Carnival Willow
Peacock Girl of Lynchside
Chris Williams
Phil Sayce
Steven Erasmus
B James
Phil Sayce
Neil Turner

 

 

RESULTS OF WORKING TESTS 2016
To view photos from any of our events, please visit our Photo Gallery.

Spaniel Working Test, Big Pit, Blaenavon - 20th August 2016

 

Thank you to our judges Mr Wilson, Mr McAndrew and Mr Willis, to our helpers, competitors and spectators who braved the wet conditions that Blaenavon traditionally like to offer us.  We had a successful day considering and would like to congratulate all those that participated, particularly our award winners.  Thank you to Mr Alan Llwellwyn for allowing us to use his grounds and to the team at the cafe for providing hot food.  Finally, thank you to Glyn Hillier for his continued support as working test secretary.  This was his last working test within the role and he would like to take the opportunity to thank the committee, judges, landowners, helpers and competitors who have supported him and the club over the last two years.

The results are:

 

1st
2nd
3rd
COM
COM

PUPPY

Meadowchase Storm
Carnival Willow
Sixchimnies Sunny Spirit
Skirridfawr Casper
Festival Bracken

 

Ms Jane Stenner
Mr Phil Smith
Miss Lisa-Jane Allen
Mr John Pearce
Mr Phil Smith

 

 



 

 

                                                         

 

1st
2nd
3rd
4th

NOVICE

Cornermarsh Breeze
Carnival Willow
Gamefinder Greylag
Clodahill Quatro of Countryways

 

Mr Philip Seddon
Mr Phil Smith
Mr Neil Evans
Mr Steven Lines

 

 

1st
2nd
3rd
4th

 OPEN

Cocoa of Mitley
Festival Heather
Gatekeeper Outlaw of Kaleb
Cleopatra's Smile

 

Mrs Sue Millward
Mr Phil Smith
Mr Alan Willis
Mr Christopher Williams

 

 

Retriever Working Test, Big Pit, Blaenavon - 14th August 2016

  

A huge thank you to Tyrone "Sarge" Axford for running his final working test as the Retriever Secretary for Usk Valley, following 5 years hard but enjoyable graft within this role.  Sarge is staying on the committee but will now have some time out to run and work his own dogs.  On behalf of the Club and Committee "Thank you".

Thank you to our judges, Mr Brian Gregory, Mrs Julia Redpath, Mr Andy Fisher and Mr Craig Perry, who provided some challenging yet enjoyable tests for our competitors within puppy, novice and open classes today.  Thank you to our administration team, dummy throwers, stewards and to Mr Alan Llwellyn for allowing us to host our test on his grounds and his family for providing the burger van.

Congratulations to Nigel Probert and Slipside Danzy Jones on winning the Skinners Fleece Challenge of 2015/2016.  Well done to all our award winners;

Unfortunately an error was made on the scoring for the Puppy Class, 3rd place should have been awarded to Mr Nick Swan and Constanigree Shooting Star.  On behalf of the Committee we would like to offer our sincere apology to Mr Swan, who should have been in the award presentation today.

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

PUPPY

Hawksrigg Bonnibele of Kaliture
Willowyck Harry
Constanigree Shooting Star
Katsari Meadow Charm
Castlemans Soul Man
Cheritchland Gemma



Lucy Mixture
Elizabeth Davis
Nick Swan
Johnny Morris
Adrian Phillips
Cheryll Hogan
                                

 

 

                                                       

 

 

 

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

NOVICE

Hummer of the Spring Cottage
Jobeshill Mississippi
Mynyddmaen Non
Oliverstone Sidney
Morgies Missy

 

Elly Bos
Richard Bloomfield
John Derrick
Karen Pinker
David Thomas

 

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

 OPEN

Slipside Danzy Jones
Llangunwood Celtic Oak
Frizelwood Emony
Kaliture Finn
Stykeboy Graig DDU
Luisenga Highland Lad

 

Nigel Probert
Barney Williams
Simon Pullin
Lucy Mixture
Paul Clark
Paul Hobbs

Retriever Working Test, Clytha Park Estate - 11th June 2016

 

     

      

Judges, Mr Chris Brain, Mr Morton Redpath, Mr Mark Stevens and Mr Roger Wiggins.

Thank you very much to Sir Richard Hanbury-Tenison allowing us to hold our Working Test at the Clytha Park Estate.  Thank you very much to our judges and to Tyrone (Sarge) Axford for organising the day.  Thank you to our helpers and dummy throwers, whom without we could not hold our events.  Results are:

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

PUPPY

Sorrelcott Guinevere
Castlemans Soul Man
Willowyck Harry
Hawksgarth COlorado of WIckmoor
Katsari Meadow Charm

 

Helen Goodwin
Adrian PhillipsElizabeth Davies
Glenn Lambert
Johnny Morris

 

 

1st

 NOVICE DOG NOVICE HANDLER

Hiraethog Sniper

 

Jeremy Lovell

 

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

NOVICE

Leaworthy Jenny of WIckmoor
Moonlight Gunner
Morgies Missy
Millay Summer Rose
Jobeshill Mississippi

 

Glenn Lambert
Ricky Mann
David Thomas
Dick Stanley
Richard Bloomfield

 

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

 OPEN

Stykesboy Graig DDU
Stykesboy Llangynidr
Vamp Pipsissewa
Tayfordwoods Glen Lossie
Sorrelcott Excalibur

 

Paul Clark
Haydn Wilmott
Andy Fisher
Sue Champman
Helen Goodwin


 

 

 

 Retriever Working Test, Glan Usk Estate - 21st May 2016

Judges, Mr Brian Gregory, Mr Haydn Willmott, Mr Julian Price and Mr Craig Perry.  Thank you to the landowners at Glan Usk Estate, to our judges, helpers and competitors.  Results are:

 

  Puppy   
     
Award Handler Registered Name of Dog
1st  Alan Jones Arturonero Borgo Curioso
2nd Craig Perry Rimrock Wolf (ASI)
3rd Nigel Probert Burrendale Aec of Llangynidr
4th Derek King Ffynongain Arthur
COM Derek King Ffynongain Alf
COM Chrissie Thomas Roughbeat Melchoir
     
  Novice   
     
Award Handler Registered Name of Dog
1st Nicky Waddington Wyenor Golden Delicious
2nd Paul Hobbs Katsari Grand Duke
3rd Dick Stanley Millay Summer Rose
4th Carolyn Jenkins The Granite King at Jenbull
COM Ricky Mann Moonlight Gunner
     
  Open  
     
Award Handler Registered Name of Dog
1st Victoria Stanley Patanavac Brough
2nd Paul Clark Stykes Graig DDU
3rd Victoria Stanley Minstead Maigret
4th Nigel Proberts Slipside Danzy Jones

 

 

HPR Working Test, Big Pit Blaenavon - 23rd April 2016

Thank you very much to the Land Owner for allowing us once again to use his ground to hold a very successful HPR Working Test.  Thank you very much to the Judges,  Mr Mark Firmin, Mr Lee Loveridge Mr Ray Davies, Mr Darren Layton and Mr Craig Perry, thank you very much to Mr Johnny Morris for organising the event and thank you very much to the Dummy Throwers without whom we could not hold our events

  Puppy   SCORE CARD
     
Award Handler Registered Name of Dog
1st  Huw Kirby Boy of Bugeilyn of Huwlindragon
2nd Huw Kirby Lightening Lottie at Huwlindragon
3rd Ian Jones Ynyslas Bella Bee
4th Linda Kirby Sunfighter Gwenllian
     
  Novice   SCORE CARD
     
Award Handler Registered Name of Dog
1st Matt Smith Crumpsbrook Bayleaf Von Rulander
2nd Stuart Webster Ninebanks The Swarm
3rd Richard England Warmden Whilster
4th Huw Kirby Lightening Lottie at Huwlindragon
COM Mel Crook Finnougric Evergreen
     
  Open  SCORE CARD
     
Award Handler Registered Name of Dog
1st Simon Kirby Lady Gypsy Rose at Helwyrcwm
2nd Leigh Miller Oakberrow Ginasmuch
3rd Dionne Jenkins Ironalbion Xenon Burst
4th Sonia Sloan Katelands California Girl

 

 

Spaniel Working Test, Wentwood Forest, Monmouthshire - 9th April 2016

 

Award Winners  : Judges and WT Secretary with Puppy and Novice (left) Open (right)

Our thanks and appreciation are sent to the Woodland Trust for allowing us to use their ground again, enabling us to set up some testing and fun scenarios.  A huge thank you to our Judges, Mr Simon Jones and Mr Paddy Williams who did a fantastic job observing and scoring our competitors today.  Thank you to Hayden Morgan and Paul Hulin for stepping in to judge the puppies. 

Thank you to all our stewards, dummy throwers, caterers, admin team and members who assisted in every way possible to ensure our day ran smoothly and was enjoyable for all.

Today has been a success in many ways and we look forward to seeing as many of you as possible at our Big Pit test in August.  Enjoy the season, Glyn & Trudy Hillier

The results were:

PUPPY

1st
2nd
3rd
COM
COM
COM

 

Ralfie Roo
Festival Bracken
Brynfedi Sargas
Kenquince Paint It Black
Carnival Willow
Wind With Double Dealer

 

Tyrone Axford
Phil Smith
Alan Willis
Neil Turner
Phil Smith
Peter Amor

 

NOVICE DOG

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

 

Cynontaf Little Star
Meadow Chase Misty
Shadow Phillips Girl
Festival Bracken
Kentley Knight of Tynybryn
Cwmdu Wiggy Wiggy
Nederscot Gunner

 

Mr M Gooding
Jane Stenner
Byron Brooks
Phil Smith
Bronwen James
Neil Evans
Sally Cowley

OPEN

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

 

Jonny No Shoes
Cleopatra's Smile
Sincerus Sparkle
Centre Walk Cedar
Gatekeeper Outlaw of Kaleb
Yildum Queen

 

Arwyn Pritchard
Christopher Williams
Bob Lowe
Esther Cope
Alan Willis
Neil Turner

                                                                

 

 

NOVICE SCORE CARD

OPEN SCORE CARD

 

 

 

 

 

 

RESULTS OF WORKING TESTS 2015
To view photos from any of our events, please visit our Photo Gallery.

   

(Above left : Puppy & Novice Winners)                                          (Above right : Open Winners)

Spaniel Working Test, Big Pit Blaenavon - 23rd August 2015

THANK YOU to all the wonderful people who were able to come and support our final Spaniel Working Test of 2015. It has been a wonderful day and the weather didn't put anyone off as we welcomed our largest competitor and spectating crowd to date. Thank you to our judges, Alistair Ross, Ron James and Alan Willis who did a wonderful job, with positive feedback and advice offered to our competitors, but also received a huge appreciation for their time and commitment from the Club and our guests. Thank you Alan Llwellyn for kindly allowing us to use your wonderful ground again, to Tyrone (Sarge) Axford and Don Elson for stewarding, to Johnny Morris, Craig Perry, Nigel Probert, Paul Hulin and Paul Wililams for dummy throwing. Thank you to Jane Stenner for providing lunch and to Jane Hillier for providing us all with tea, coffee and your very well received lamb cawl. THANK YOU ALL AGAIN, Glyn & Trudy Hillier.

The results are:

PUPPY

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM

 

Meadowchase Misty
Leeange Annabelle
Shadow Phillips Girl
Midnight Mistress
Little Ann Onyx
Sunset Dragonfly
All Things Sweet

 

Jane Stenner
Richard Mutlow
Byron Brooks
Robert Gwilym
Emma Deadman
Steven Erasmus
Steven Erasmus

 

NOVICE DOG

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

 

Cleopatra's Smile
Rambling Ivy
Whiznic Waltz of Countryways
Aregate Buster at Gatekeeper
Clodahill Ozil
Peacock Girl

 

Christopher Williams
Virginia Kidner
Andrea Perrett
Jane Stenner
Gavin Lockyer
Neil Turner

 

OPEN

1st
2nd
3rd
4th

 

Natcarw Woodcock
Peacock Girl
Yildum Queen
Lotties Ragdoll

 

Roger Wooldridge
Neil Turner
Donna Turner
Alan Willis

 

 
PUPPY SCORES
NOVICE SCORES
OPEN SCORES

 

 

 

 

 

 


 

Retriever Working Test, "Dr Gareth Memorial Day", Clytha - 14th June 2015
What a spectacular day we had.  Thank you to Mr Jack Hanbury-Tennison for allowing Usk Valley to host the working test on your wonderful grounds.  Thank you to Chris Brain, Huw Jones, Roy Morris & Mike Jones for judging, to our dummy throwers, stewards, admin team and caterers.  Thank you to Angela and the family for attending today and for doing the honour of presenting the awards.  Thank you to Tyrone Axford for coordinating the day and finally thank you to all our supporters, competitors and absent friends, who without, we wouldn't be able to run our days.

Vaughan Hillier & Kira Smith raised £145.00 selling raffle tickets today, which has been donated to the Velindre Hospital as suggested by Angela and family.  Well done and thank you everyone.

           

                     NDNH & Open Award Winners and Judges                     Puppy & Novice Award Winners and Judges

The results were as follows:

PUPPY Score Sheet
NDNH Score Sheet
NOVICE Score Sheet
OPEN Score Sheet

Junior Handlers: Vaughan Hillier, Ffion Price, Owain Price, Llwellyn Price.  All received a certificate of merit and a bag of sweets.

PUPPY

Trefoel Cerys
Brockweir Lupin
Arcklebear Kilbeggan
Trefoel Carla of Greyhill
Gooseberry Hill Gus

 

Mr Kevin Lewis
Mrs Diana Wiggin
Mr Glyn Hillier
Mrs Gill Wright
Mr Terry Dowman

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

 

NOVICE DOG NOVICE HANDLER

Kennine Can't Go Back
Du Leymus
Vashti Valentin
Nevillebriar Emmanuel

 

Miss Chrissie Thomas
Mr Martin Carless
Mrs E Giblin
Bella Brown

 

1st
2nd
3rd
4th

NOVICE

Kaliture Finn
Artistryn Usain
Loisaba Gwyneth
Bittenam Perimmon
Vashi Valentine

 

Mrs Lucy Mixture
Mr Roger Colver
Mrs Helen Paterson
Mrs Jane McHugh
Mrs E Giblin

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

 

OPEN

Shuttifield Gracon
Luisenga Highland Lad
Stykes Boy Llangynidr
Stykes Boy Graig DDU
Slipside Danzy Jones
Cypher Black Mamba of Sullington

 

Mrs Julia Redpath
Mr Paul Hobbs
Mr Haydn Willmott
Mr Paul Clark
Mr Nigel Probert
Mrs Shirley Carew

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM


 

HPR Working Test, Big Pit, Blaenavon - 26th April
Thank you to Elizabeth "Sid" Davies for organising the first HPR Working Test for Usk Valley.  Thank you to all our Judges, stewards, dummy throwers, caterers and members who kindly supported the running of the day.  Thank you to Alan Llewellyn, for hosting Usk Valley on his lovely ground - perfect for HPRs.

 

NOVICE

Sykisighs China Empress (HV)
Cymraeg Black Beauty (GSP)
Oxbrukheys Pages (GSP)
Seasham Dancing Queen (GSP)

 

A Miles
C Provis
K Burrows
H Hopkins

 

1st
2nd
3rd
4th

 

OPEN

Katelands Californian Girl (WM)
Oxbrukheys Pages (GSP)
Beaver Point Aurora Sirius (GSP)
Lady Gypsy Rose at Helwyrcwm (GSP)
Huwlindragon Fly (GSP)

 

S Sloan
K Burrows
L Ingleton
P Kirby
P Kirby

 

1st
2nd
3rd
COM
COM

 


 

Spaniel Working Test, Wentwood Forest, Monmouth - 12th April

Thank you to Barry Embling and The Woodland Trust.  To our Judges, Dave Rayner and Aled Jones, our test secretary, Glyn Hillier, to our administration staff, stewards, dummy throwers, caterers and members of the club & committee who offered their support with the running of this event today.  Thank you to the competitors who continue to support the club and welcome to the new members we have met today.  We look forward to seeing you in August.    

 

 

 

 

 

 Christopher Williams & Cleopatras Smile

Puppy & Novice Award Winners
and Judges

Test Secretary, Glyn Hillier with Open Winners Mr David Pither & Bryambor Max

Open Award Winners and Judges

 

PUPPY

Cleopatras Smile
Brookquest Blizzard
Vodka on Ice

 

Mr Christopher Williams
Mr Haydn Morgan
Mr Christopher Williams

 

1st
2nd
3rd

NOVICE

Helmsway Harkila
Whiznic Waltz of Countryways
Dlutchchara Snip
Cundriebrook Nancy
Nederscot Gunner
Aregate Buster
Rimrock Fluster

 

Mr David Holmes
Ms Andrea Perrett
Mr David Thomas
Mrs Janet Righton
Mrs Sally Cowley
Ms Jane Stenner
Mr David Pither

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM

 

OPEN

Brynambor Max
Clearmeadow Solo
Tautavel Kirsty at Sanaigmore
Golastorm Star
FTCH Brynfedi Adel of Countryways
Dumbleton Flyer
Lisgarvagh Eyre of Countryways

 

Mr David Pither
Mr David Templar
Ms Ann Kedward
Mr Roger Wooldridge
Mr David Templar
Mrs Fran Spencer
Mr David Templar

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM
COM

Results
Puppy
Novice
Open

 


 

Retriever Working Test, Big Pit, Blaenavon - 29th March

Thank you to all our committee members, test secretary, judges, dummy throwers and members who braved the torrential winds and down pours, not only to support the club, but to test their dogs and themselves to the limit

 Junior Handler  

 Junior Handler - Llewylyn Price with
Callowhill May of Glasybont

Puppy Winner, Polly Gibb 

Novice Winner, Andy Fisher
with Kaliture Rooster

Open Winner - Nigel Probert

The results were as follows:-

NOVICE SCORE SHEET
OPEN SCORE SHEET

PUPPY

Killyrudden Beefheart
Tibea Erdradour

 

Polly Gibb
Nathan Quinn

 

1st
2nd

 

JUNIOR HANDLER

Callowhill May of Glasybont

 

Llewylyn Price

 

 

NOVICE

Kaliture Rooster
Tay-Y-Rhallt Clorin
Ffynongain Xray
Artistryn Usain
Lamazing Melba of Glasybont

 

Andy Fisher
Valerie Oakley
Mark Stevens
Roger Colver
Richard Price

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

 

OPEN

Slipside Danzy Jones
Vamp Pipsissewa
FTCH Waterford Ganton
Frizelwood Emony
Shuttifield Gracon

 

Nigel Probert
Andy Fisher
Jayne Coley
Simon Pullin
Julia Redpath

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

 



RESULTS OF WORKING TESTS 2014
To view photos from any of our events, please visit our Photo Gallery.

 

2014 SKINNERS FLEECE CHALLENGE WINNER: Mr Nigel Probert and his Labrador, Slipside Danzy Jones.  Congratulations to both owner and dog who have bagged themselves a Skinners Fleece and sack of food.

 

Retriever Working Test, Trippen Kennett, 17th August
Following an initial down pour during 1st registration, the weather turned out very warm and sunny, contributing to yet another enjoyable and successful day.  A great way to end the season. 

   
 Novice Award Winners
and Judges
 Simon Pullin
with Frizlewood Emony

Open Award Winners
and Judges

The results were as follows;-

NOVICE

Frizlewood Emony
Blackthorn Button
The Windbreaker Whisperer of Arcklebear
Kennine Cant Go Back
Kilpen Pekan

 

Simon Pullin
Jane Beach
Clare Baker
Chrissie Thomas
Mrs K Pennell

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

 

OPEN

Shuttlefield Gracon
Callowhill Lilly
Stykesboy Graig DDU
Lenyam Jay Bee
Slipside Danzy Jones

 

Julia Redpath
Penni Gregory
Mr Paul Clark
John Read
Nigel Probert

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

Please click here to view the Novice Score Sheet
Please click here to view the Open Score Sheet

 


Spaniel Working Test, Blaenavon, 10th August.
Despite wet and autumnal weather on the day, the spaniels and their owners turned up in mass to support the final Spaniel Test of the season. 

The results were as follows;-

PUPPY

Kestrels Moon
Brockfern Breeze
Kendredelim Backbone
Severn Sally
Buccleuch Kismet

 

Andrew Sipson
P Williams
Darren Smith
Rachel Parkin
Ian Angel

 

1st
2nd
3rd
4th
COM

 

JUNIOR HANDLER

Kallie

 

J Williams

 

COM

 

NOVICE DOG NOVICE HANDLER

Moorhall Daisy
Taylors Teasing
Axtion Jaxson
Spinnchetti Orecchiette at Copsehill

 

Rachel Parkin
Richard Price
Chrissie Thomas
Michelle Oseman

 

1st
2nd
3rd
4th

 

NOVICE

Kristo Paper Back Writh
Edgegrove Opal
Brockfern Breeze
Hartshott Sugar Ray of Maccadaize
Nederscot Spinner
Centrewalk Larch of Turbury

 

Phil Sayce
Andy Faulkner
P Williams
Glyn Hillier
Eric Smith
Juliet Turrell

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

OPEN

Nederscot Lassie of Fife
Dancing Freddie
Golden Caramel Kestrel
Gola Storm Star
Gatekeeper Outlaw of Keldeb
Festival Heather

 

Eric Smith
Andy Faulkner
Tony Pascoe
Roger Woolderidge
Alan Willis
Phil Smith

 

1st
2nd
3rd
4th
COM
COM

       

 


Retriever Working Tests at Clytha Park - 22nd June



For more photos from our events, click on
'Photo Gallery' above.
Novice & Puppy Open   Junior Handler,
     Kyra Smith
 


The results were as follows:-

Novice Open

1st

Nordenlights Yucatan Sue Parkes               1st Slipside Danzy Jones Nigel Probert
2nd Jealous Noir Lee Howells   2nd Luisenga Highland Lad       Paul Hobbs
3rd Chicslittle Little Boy of Oncote       Bob Clay   3rd Copperbirch Gunner Nigel Probert
4th Gillhays Thyme Alley Murray   4th Meadlane Zin Zan Boy of Llanover     Don James
COM      Crescentwood Breana Mike Jones   COM      Dealminster Twig Aileen Jones
             

Puppy

       
1st Kaliture Rooster Andy Fisher        
2nd Kestrelway Django Sacha Treadwell        
3rd Blackhatch Ripple of Skeviot Simon Hagain        
4th Shang Arryn Monty of Oncote Bob Clay        
COM Artistryn Usain Roger Colver        

 



Retriever Working Tests at Bwlch - 18th May

                           

 

 

                   Novice & Puppy                            Open  

 

Debra Bird and Tyrone Axford (Sarge) would like to say a huge thank you to everyone who helped on Sunday, it was very much appreciated.   The results were as follows:-

Novice Open
1st Waspac Major of Llanover Mr D James               1st Cypher Black Mamba of Sullington           Mrs S Carew
2nd Kestrelway Inca Mrs J Masters   2nd Shuttifield Gracon Mrs J Redpath
3rd        The Windbreak Whisperer          Miss C Baker   3rd Stykes Boy Llangynidr Mr H Willmott
4th Chishillhyde Lewis Mrs M Jarrod   4th Hassycott Whistlefish Fin Mr M Redpath
COM Ffynongain Utter Magic Dr G Davies   COM Luisenga Highland Land Mr P Hobbs
COM Blackthorn Button Mrs J Beach        
             
Puppy        
1st Hickorywood Heart of Gold Ms A Shearman        

 


 

Retriever Working Tests at Blaenavon - 30th March

                    Novice & Puppy                                  
                         Open       Junior Handler

 
The results were as follows:-

Novice Open
1st Killyrudden Mousa     Miss E Davis   1st Slipside Danzy Jones      Mr N Probert
2nd Blackthorn Button Mrs J Beach   2nd Stykes Boy Graig DDU     Mr P Clark
3rd Skeviot Starlite Ms C Jenkins              3rd Tayfordwoods Dujardin Mrs H Patterson
4th Trefoel Betsan Mr K Lewis   4th FTCh Waterford Ganton        Mrs J Coley
COM    Ffynongain Utter Magic          Dr G Davies   COM     Luisenga Highland Lad Mr P Hobbs
   
Puppy  
1st Artistryn Ufin Mr R Colver        
2nd Kaliture Rooster Mr A Fisher        
3rd Frizelwood Emony Mr S Pullen        
4th Artistryn Uri Mrs J Beach        
COM  Mektowers Amber Mrs M Owers        

 



Spaniel Working Tests at Wentwood - 23rd March

 
Novice, Puppy & NDNH Open


The results were as follows:-

Novice Open
1st Maraay Eden Apolo of Nederscot           E Smith   1st Gatekeeper Joy P Hulin
2nd Nederscot Spinner E Smith   2nd Coedcae Cadwen H Morgan
3rd Sixchimnies Kiki L Jane Allen              3rd Gatekeeper Ice of Nederscot J Smith
4th Gatekeeper Reggie J Stenner   4th Shalloakwest Stag A Ross
COM Kirsto Paperbackwriter P Sayce   COM Creccamarsh Ricochet R Biggs
COM Hartshott Sugar Ray G Hillier   COM Gola Storm Star R Wooldridge
        COM Nederscot Eirwen E Smith
        COM Beach Buss P Williams
   
Puppy Novice Dog Novice Handler
1st Edgegrove Opal A Faulkner   1st Swallow Stream Susie G Welch
2nd Brockfern Breeze P Williams        
3rd Cwmcellog Brackfen P Sayce        
4th Kentredecim Backbone D Smith        
COM Countryways Rihanna A Reason        
COM Avegoton Cornish Piskie M McNally        

 




PREVIOUS RESULTS:


2013 Retriever & Spaniel Working Tests
 - venues included Glan Usk, Trippen Kennett, Clytha and Park Farm in Caerleon.
Once again, we held our Skinner's Challenge this year (the dog with the most points across all 4 tests), and were delighted to announce that the winner for 2013 is Claire Raymond with FTCh Levenghyl Beetle who received a Skinner's bag of dog food and an embroidered fleece.  Congratulations and well done to Claire!

 

2012 Retriever Working Tests - to view reports and results of please click here. Venues included Park Farm in Caerleon, Trippen Kennett, Clytha Park and Miserdin in Gloucester.

Our Skinner's Challenge winner for 2012 was Simon Hagain with Skeviot Emerald who received a Skinner's bag of dog food and an embroidered fleece.  Congratulations and well done to Simon!